Bengáli tigris


OSZTÁLY | emlősök |
REND | ragadozók |
CSALÁD | macskafélék |
Testhossz
2,7-3,1 m / 2,4-2,6 m
Testtömeg
180-258 kg / 100-160 kg
Élőhelye
nádasok, esőerdők, lombhullató-és fenyőerdők
Elterjedése
India, Délkelet-Ázsia, Északkelet-Oroszország
Fajvédelmi programok »
Bengáli tigris
Panthera tigris tigris
Állatkerti lakóink
Jázmin, Rózsa
Táplálkozás
Ragadozó: kisebb-nagyobb gerincesek, főként patások, de nem veti meg a dögög elfogyasztását sem. Zsákmányszerző taktikájának lényege a lopakodás, mivel hosszú távon nem tud futni. Minél közelebb jut észrevétlenül az áldozathoz, annál biztosabb a rajtaütés sikere. Többnyire éjszaka vadászik, hátulról támad.
Szaporodás
103 napig tartó vemhesség után 1-4 kölyköt hoz világra. A kicsik az anyjukkal maradnak, amíg nem képesek magukat önállóan ellátni. Nagyjából hároméves korukra válnak felnőtté, eddigre készen állnak a magányos életmódra és anyjuk territóriumát elhagyva saját területet szereznek maguknak.
- Nincs két egyforma csíkozatú tigris, minden példánynak egyedi mintázata van, olyan, mint az embereknél az ujjlenyomat.
- A tigris a világ legnagyobb nagymacskája. A szibériai alfajának hatalmas termete a világ legnagyobb macskaféléjévé teszi. A legtermetesebb tigrisek Oroszországban élnek, 180-300 kg-ot nyomnak. A győri kifutóban élő bengáli tigrisek súlya „csupán”180-250 kg körül mozog.
- A fehér tigris nem külön faj, hanem a bengáli tigrisnek csupán egy színváltozata. Nem albínó, hiszen szeme nem piros, hanem kék, csíkjai feketék vagy barnák. Szinte teljesen csík nélküli fehér tigrisek is ismertek. Ez a színváltozat nem életképes a vadonban, hiszen feltűnő bundája hamar magára vonja a zsákmányállatok, a többi tigris és a vadászok figyelmét.
- Az első fehér tigrist, egy Mohan nevű hímet, 1951-ben fogták be, ő a ma élő összes fehér tigris (kb. 350 példány) őse.