Királypiton
OSZTÁLY | hüllők |
REND | pikkelyes hüllők |
CSALÁD | pitonfélék |
Testhossz
90-180 cm
Testtömeg
800-1500 g
Élőhelye
trópusi erdők és füves szavannák
Elterjedése
Nyugat-és Közép-Afrika
Fajvédelmi programok »
Királypiton
Python regius
Állatkerti lakóink
...
Táplálkozás
Ragadozó: éjszaka kutat zsákmány után, amely elsősorban valamilyen kisebb gerinces, leginkább rágcsáló.
Szaporodás
A királypiton nem rak tojást minden évben. Két-háromévente tojik 2-11 tojást. A költőhelye földalatti üregek. A nőstény a tojások köré tekeredik, amíg a kicsik ki nem kelnek, nem táplálkozik. Ez egy egészséges nősténynek nem okoz gondot, de ha eredetileg is alultáplált, megviselheti a tojásgondozás időszaka, amely 50-60 nap (1,5 hónap). A kikelt kiskígyók gyakran még egy napig a tojásban maradnak, csak a fejüket dugják ki. 3-5 éves korukban válnak ivaréretté, de inkább testsúly, mint kor kérdése a szaporodó készség: a hímeknek minimum 300-400, a nőstényeknek 800 grammosnak kell lennie a szaporodáshoz. (Fogságban ezek a számok általában megduplázódnak). Átlag élettartamuk 20 év, de a legidősebb feljegyzett királypiton 48 évesen pusztult el.
- Nappal többnyire emlősök (pl. földimalac) ásta üregekben rejtőzik, éjszaka indul vadászni.
- Az óriáskígyókra jellemző módon, fojtással öl: az áldozat minden egyes kilégzésénél szorosabbra húzza magát körülötte, így lassan kiszorítja belőle a levegőt.
- Ha veszély fenyegeti, összetekeredik saját maga körül, fejét és farkát eldugja, labdaformát vesz fel. Ilyenkor görgetni, tologatni is lehet, innen kapta angol elnevezését: "labdapiton" (ball-python).
- Kezelhető mérete és nyugodt természete miatt kedvelt terráriumi állat. Engedély nélkül is tarthatók, nem szokásuk harapni. Azonban tartási körülményeik részletei lényegesek, és mint minden fogságban tartott állatra, természetesen rájuk is érvényesek a felelős állattartás alapszabályai.